NK „Napredak“ Matići, službeno utemeljen 1952. godine, u "Fiskulturnom odboru" kotar Bosanski Šamac

Ivo Orkić – Mrkonjić, Ivo Matkić, Joso - Tunje Markina, Marijan Ivanović - Dobošović, Ivo Mikić - Tomin, Martin Mikić – Adžilojić, Đuro Živković - Đuka Mate Josanova, Mato Pejić - Evin, Mato Mikić - Ive Donkina, Marijan Mila Marković – Peje Anić, Rado Radnić, Mijo Lovrić, Joso Mikić – Marijančev, Ivica Pejić – Katin, Marijan Mikić – Tunje Markina, Marko Mikić - Ive Mike Matina.

Prvi predsjednik nogometnog kluba Napredak, Ivo Orkić.
Prvu loptu u selo Matići donio je krajem 40 tih godina, Tvrtko Radnić
Prvu loptu u nogometni klub Napredak donio je, Marijan Mikić

Najveći uspjesi kluba:

Natjecanje u Republičkoj ligi skupina Sjever, sezona 1987./'88. godine, 1988/89.
Natjecanje u Prvoj ligi HZ HB 1997./'98. godine, te osvojena tri kupa „Zadrugara“.

Naj zapaženiji ligaški rezultati:

1. Nogometna sezona 1960/61, temeljem plasmana ostvario plasman u "Podsaveznu ligu" Brčko.
  2. Nogometna sezona 1967/68, temeljem plasmana ostvario plasmna u "Područnu ligu" Brčko.
  3. Nogometna sezona 1987/88, temeljem plasmana u "Regionalnoj ligi - skupina sjever", kroz kvalifikacije ostvario ulazak u "Republičkoj ligu BiH - skupina sjever".
  4. Nogometne sezone 1987/88 i 1988/89, natjecao se u "Republičkoj ligi BiH - skupina sjever".
  5. Nogometna sezona 1998/99, natjecao se u "Prvoj ligi HZ HB".
  6. Nogometna sezona 2000/01, temeljem plasmana kvalificirao se u "Drugu ligu F BiH - skupinu Centar 1".
  7. Nogometne sezone 2022/23, 2023/24... natječe se u "Drugoj ligi Federacije BiH - skupina sjever".

Napredak se trenutno natječe u Drugoj ligi FBIH - sjever

Predsjednik kluba: Marko Mišković-Max.
Podpredsjednika kluba: Anto Paradžiković-Doćko.
Tajnika kluba: Marko Mamić-Begin.

Članovi Upravnog odbora: Dabić Dino, Marković Joso, Marković Zvonimir, Mikić Ivan, Mikić Nikola, Mišković Marko(Kuba), Orkić Ivan, Pavić Pavo, Pejić Ivica, Pejičić Ivo, Pejičić Luka.

Predsjednik kluba Marijan Martinović.
Dopredsjednik, tehnički direktor ujedno i blagajnik, Dejan Brašnić.
Dopredsjednik i sportski direktor, Ivan Orkić.
Tajnik kluba, Marko Mamić.
Pravni odjel, Dino Dabić.
Ostali članovi uprave su:
Ivica Orkić, Danijel Pejić, Joso Marković, Ivo Pejičić, Luka Pejičić, Joso Živković, Pejo Živković, Ivan Mikić (Tomin), Anto Mikić, Ivan Mikić (Dubićev), Mato Mišković, Anto Paradžiković, Željko Mamić, Nikola Mikić i Zvonimir Pejić.

JESENJI DIO

LJESTVICA JESEN - KRAJ SEZONE

NOGOMETNA SEZONA 2018/19

Rezime jesenjeg dijela natjecanja u Prvoj Županijskoj nogometnoj ligi Posavina 2018/19

Nogometna momčad „Jesenji dio sezone“

KOLEKTIVNA STATISTIKA

Ovu jesen su obilježile odlične igre u gostima, i solidne kući. Ovdje opravdanje možda možemo tražiti u činjenici, da smo samo nekoliko utakmica imali sve igrače na raspolaganju.

Vrlo dobro 4. mjesto na ljestvici, sa svim predispozicijama da se na proljeće napadne i sam tron. Najbolja smo gostujuća momčad, imamo treći napad i šestu obranu u ligi.
U kratkim crtama bio bi rezime ove polu-sezone.

Možda se neće svi složiti, ali mi ćemo ipak reći, uspješna nogometna polu-sezona našeg nogometnog kluba Napredak.

Nastavljamo sa konkretnim pokazateljima.

POBJEDE/PORAZI

Od 13 odigranih kola u 7 smo izašli kao pobjednici, u dva navrata smo odigrali neriješeno, i doživjeli 4 poraza.
8 utakmica smo vodili prvo poluvrijeme, da bi 7 i završili kao pobjednici.
Samo jedna utakmica završila je neriješeno na poluvremenu, a dvije su završili na kraju utakmice.
4 utakmice smo gubili u poluvremenu, i sve 4 izgubili na kraju.
Dakle, nekih preokreta i previše uzbuđenja, gledajući sa te strane nije bilo. U našim utakmicama, uglavnom tko je vodio na poluvremenu taj je i pobijedio na kraju utakmice.

Najviše uzbuđenja bilo je na utakmici kući protiv Domaljevac. Naime, gosti su u dva navrata tijekom prvog dijela utakmice vodili, da bi na kraju poluvremena rezultat glasio 2:2, na kraju utakmice smo ostvarili pobjedu od 4:3.

GOLOVI

Postigli smo 30, a primili 18 pogodaka.
Od tog smo 14 zabili u prvom poluvremenu, dok smo 11 primili u prvom poluvremenu.
11 od 18 u prvom poluvremenu, i 7 od 18 u drugom poluvremenu, postigli smo pogodaka.

Postignuti pogodci
14 od 30 pogodaka u prvom dijelu utakmice. Od tog, samo 1 u prvih 15 minuta. 7 od 15-30, 6 od 30-45 minute, 4 od 45-60, 5 od 60-75, i 7 od 75-90 minute.

Primljeni pogodci
11 od 18 u prvom-poluvremenu, i 7 od 18 u drugom polu-vremenu.
5 od 11 pogodaka smo primili u prvih 15. minute utakmice, 3 od 15-30, 3 od 30-45, 2 od 45-60, 2 od 60-75 i 3 od 75-90 minute.
Brojevi kažu da smo najprovokativniji bili tijekom sredine prvog i u završnici drugo dijela utakmice, s tim da smo od 75-90 minute zabili 7, a primili samo 2 pogotka.
Najlošiji dio utakmice, nam je bilo otvaranje 0-15 minute, primili smo 5, a postigli samo 1 pogodak.

Kazneni udarci:

5 kazneni udaraca dosuđeno je u našu korist, od čega jedan nije realiziran.
2 kaznena udaraca dosuđena su protiv nas, od čega je jedan realiziran, jedan ne.

DOMAĆINI

Ljestvica kući na kraju jesenjeg dijela natjecanja

Što se tiče utakmica odigranih na domaćem travnjaku, u pravom smislu riječi mi smo bili domaćini. Samo tri pobjede, jedan neriješen rezultat i čak tri poraza kući. Tek na 10 mjestu na ljestvici gledajući domaćinstva, i to je ono što nas je "koštalo" vjerojatno i vrha ljestvice.

GOSTI
LJESTVICA GOST

Ljestvica u gostima na kraju jesenjeg dijela natjecanja

Moglo bi se reći mimo logike, ali dosta bolji rezultati u gostima nego li kući.
Vodeći se postocima mi smo najbolja gostujuća momčad u ligi. Čak 13 od mogućih 18 bodova osvojili smo u gostima, ili 72.2 % (Kostrč 71,4 %).

Samo jedan poraz, jedan neriješen i čak četiri pobjede u gostima, što nas stavlja na drugu poziciju po osvojenim bodovima gostujućih momčadi.

Najznačajnije pobjede koje je zabilježila naša momčad su protiv protiv lidera ljestvice NK „Kostrč“ i to na njihovom travnjaku, naravno kao i pobjeda u Tolisi.

Najviše boli poraz od NK „Vitanovići 78“, pogotovu što se isti dogodio kući, nešto malo manje bolan poraza je kući od 19. srpnja i Hajduka. Naravno ne možemo biti ravnodušni niti prema izgubljena dva boda u Boku, u sudačkoj nadoknadi.

Već prvo kolo je našu momčad prezentira dva lica, odlično i rekli bi možda i najljepše za oko odigrano poluvrijeme je bilo protiv Pruđana. Da bi se u nastavku u boju promjenila slika, gdje smo i pored vodstva od 1:0, i igrač više, remizirali. Nakon ove utakmice hvatamo jednu pozitivnu mini seriju.
Prvo slijedi pobjeda kući protiv momčadi iz Dubrava, zatim pobjeda u gostima kod uvijek nezgodnog Sibovca, i ponovno pobjeda kući ovaj put kontra Mladosti iz Donjeg Svilaja.
U petom kolu gostovali smo u Boku, igrala se 90 +, imali smo vodstvo od 2:1, naši navijači su sa osmjehom na licu očekivali posljednji zvižduk glavnog suca, i nova tri boda. Kada je uslijedio hladan tuš i poravnanje rezultat od strane domaćina na 2:2.
Nakon pozitivnog uzleta, dogodio se gaf u Boku, i prizemljenje od strane Hajduka, koji nas je u šestom kolu u Matićima nadmudrio, 0:1.
Nakon dva negativna rezultata slijedi vrlo slatka pobjeda u Dizdaruši, ali i najbolniji poraz ove jeseni od momčadi iz Vitanovića, u osmom kolu kući.
Naša igra „toplo-hladno“ kako je znala biti nezgodna po nas, znala je biti nezgodna i za naše protivnike. Tako su u devetom kolu susjedi iz Kostrča naletjeli na nas, kada smo bili ne topli, nego užareni, i protutnjali preko „brda“ vrlo uvjerljivo, rezultat 0:2.
Deseto kolo donijelo nam je treću pobjedu kući i petu ukupno, ovaj put protiv Domaljevca. Ovom pobjedom došli smo na treću poziciju, što nam je bio i najbolji plasman ove jeseni.
Nakon dvije vezane pobjede, slijedilo je peto gostovanje ove jeseni i naš prvi poraz, koji se dogodio u Novom Selu. U 11. kolu ponovno slijedi poraz, i to kući od 19. srpnja, što su bila i jedina dva vezana poraza ovu polu-sezonu.
Kada je izgledalo da ćemo prokockati mogućnost za jednu vrlo dobru pol-usezonu. U posljednjem 13. kolu, prebacili smo u višu brzinu, otišli u Tolisu i uzeli što nam pripada.
Nova tri boda, kada je najteže i gdje je najteže, za kraj nogometne polu-sezonu koja je na kraju balade imala „happy and“.

GLEDATELJI:
Utakmice Napredak pratilo je ukupno cc 1480 gledatelja, od tog:

Kući cc 820 gledatelja,
U gostima cc 660 gledatelja

Prva pozitivna stvar za izdvojiti je što se čak 28 igrača našlo u zapisniku ovu polu-sezonu, vidjet ćete kroz daljnja izvješća da većina klubova nema toliko niti registriranih igrača u svom klubu.

Ova polu-sezona bila je dosta prometna u našem dvorištu po pitanju odlazak-dolazak.

Ostali smo bez usluga Mateo Pejčić (Dinamo Donja Mahala) Pavo Draganović, Josip Pejić, Antoni Mikić (privatne obaveze).

U svoje redove doveli smo osam novih imena, od kojih su prva tri nogometna imena itekako poznata na našim prostorima:
Na klupu je po drugi put u svojoj trenerskoj karijeri došao Ivica Vincetić. Napad smo pojačali sa igračem koji je posljednjih godina slovio kao jedan od najboljih pojedinaca u NK „Dinamo“ Donja Mahala, Robert Vincetić. Dok je u veznu liniju došao iskusni Marjan Gajčević (stavit ćemo samo HNK Orašje, kao najzvučnije ime, jer bi popis klubova za koje je igrao bio predugačak).
Također su došli i Dalibor Vuković (Posavac Ugljara), Marijan Marić (Jedinstvo Brčko), Damir Memić (Sarajevo), Darko Lučić (Slavija-Sarajevo) i Matej Oršolić.

Statističe zanimljivosti:

Prosjek godina naše momčadi je 25,4 godine
Najstariji igrač koji je nastupao ovu jesen je, Joso Martinović 1975.
Najmlađi igrač koji je nastupao ovu jesen je, Danijel Kamenjaš 2002.
Najmlađi strijelac ove jeseni je Dario Pejčić rođen 21.08.2000. godine, ukupno dva pogotka.
Iz mlade plejade sa najvećom minutažom ove jeseni je, Zvonimir Marković. Nastupio je na 8 ligaških utakmica, i odigrao 720 minuta.

LJESTVICA STRIJELACA

Tijekom ove prve nogometne dionice, jedanaest igrača upisalo se u listu strijelca.
Nitko nije postigao het-trick, ali je zato prvi topnik kluba Martinović, zabio čak 3x po dva pogotka na utakmicama, Ivić i Pejčić po jednom.
Iako je najviše vremena proveo u zadnjoj liniji, Martinović je sakupio 9 pogodka, ili 0,75 po utakmici ove jeseni.
Serije 3x2 pogotka, tri pogotka iz prekida, vodeće pogodtke protiv Pruda, Svilaja i Sloge te dva izjednačujuća protiv Domaljevca, nameću ga kao ključnog igrača ove jeseni u momčadi ŠD „Napredak“.

Mateo Martinović 05.05.1996. godine

Kako Martinović živi s obitelji u Orašju, iskoristio je okolnosti i kao jedan od najpespektivnij igrača svoje generacije prošao sve omladinske selekcije HNK „Orašje“ Orašje, jedno je vrijeme bio i na seniorskom popisu. Kao najjače njegove nogometne elemente mogli bi izdvojiti vrlo dobru igru glavom, odlično baratanje loptom, a uža specijalnost su mu izvođenje slobodnjaka, moramo napomenuti da se sjajno snalazi i na malonogometnim terenima.
Od 2014. godine nastupa za Napredak, a iz njegove biografije kao zanimljivost mogli bi istaknuti da potječe iz prave nogometne obitelji.
Uz to što trenutno sa njim u momčadi igraju njegova dva rođaka, Marijan i Dario Martinović, plus stric, Joso.

Njegov otac Marko Martinović-Bakin, jedan je od uspješniji i poznatijih igrača iz Matića. Kroz svoju bogatu nogometnu karijeru, sa uspjehom je branio između ostali klupske boje NK „Napredak“ Matići, NK „Hajduk“ Orašje, kao i FK „Bratsvo“ Pucarevo (Republička Liga), današnji Novi Travnik, gdje je bio jednu polusezonu i prvi strijelac.
Stric Anto Martinović-Čičak, jedno je vrijeme bio vratar u NK Napredak. Drugi već ranije spomenuti, Joso Martinović, rame uz rame i dan danas bori sa zajedno sa njim za klupske bodove.