utorak, 20. listopada 2020.

FRANJEVAČKI SVJETOVNI RED U ŽUPI TOLISA

 

                  Franjevački svjetovni red u župi Tolisa

 

Franjevački svjetovni red ili Treći red koji je ustanovio sv. Franjo Asiški još u 13. stoljeću, ima duboke korijene u župi Tolisa. Osnovan je daleke 1888. godine na blagdan sv. Elizabete Ugarske (17. 11.) koja je ujedno i zaštitnica reda. U Bosni je red bio aktivan već tijekom 14. stoljeća, u vrijeme bosanskog kraljevstva. Najpoznatija trećoredica iz tog vremena je svakako bosanska kraljica, Katarina Kosača – Kotromanić. Osmanlijskim osvajanjem Bosne dolazi do smanjenja aktivnosti sve do pred kraj 19. stoljeća kada je  papa Leon XXIII podržao restauraciju reda po čitavom svijetu.

Od osnivanja reda pa do današnjih dana, Matićani su u njemu nazočni bilo u vidu duhovnog vođe (fratra) ili članstva u mjesnom bratstvu župe.

U vrijeme dok je Duhovni vođa bratstva bio fra Kruno Pejičić, bratstvo župe Tolisa je bilo najbrojnije bratstvo u čitavoj  BiH. Zbog te činjenice se dogodio posjet 15. rujna 1986. godine generalne ministrice reda, Manuele Mattioli, predsjednika nacionalnog vijeća FSR, Jurice Gašparevića i fra Zvjezdana Linića.


       Stoji: fra Perica Martinović, u to vrijeme gvardijan. Sjede s lijeva: fra Kruno Pejičić, Jurica Gašparević, Manuela Mattioli i fra Zvjezdan Linić

Selo Matići ima 28 članova FSR, popularno „trećoredaca“, od kojih je najmlađa Matea Džijan (1994.) koja je ujedno i najmlađa u mjesnom bratstvu župe Tolisa. Pitali smo je da nam pojasni naziv FSR.

Sam naziv "Franjevački": jer osobe koje ulaze u to zajedništvo nastoje živjeti Evanđelje po primjeru sv. Franje. Prožima ih njegov duh i oduševljava njegova radikalnost. "Svjetovni": jer osobe ostaju u svijetu, u svojim obiteljima, na svome radnom mjestu vezane svojim redovitim staleškim dužnostima. Ne povlače se (osim kod tzv. "Trećih samostanskih redova") u samostane ili u slične zajednice. "Red": jer se radi o instituciji iza koje stoji Crkva svojim autoritetom. Crkva potvrđuje taj način života, daje mu potrebne okvire, obrede, potvrđuje Pravilo, Konstitucije, Obrednik i drugo. Crkva računa na primjeran život, na svjedočenje i na molitvu članova FSR-a.“- rekla je Matea.

 Današnji članovi FSR župe Tolisa

Na naše pitanje što je potrebno ispunjavati da bi se postalo član, odgovorila je:

"Simpatizirati" s Franjom i njegovim idealima. Prijaviti se ispunjenom molbom čime se postaje "kandidatom". Kandidatura traje oko 6 mjeseci. U organizaciji zajednice upriliči se svečanost "ulaska u Red", tj. ulaska u godinu formacije za OFS; to je godina "novicijata". Po završenom novicijatu, svaki član položi pred zajednicom svoja OBEĆANJA ili ZAVJETE na Pravilo OFS-a i život po njemu. Kroz kandidaturu i novicijat obavljaju se osobite pouke i sastanci, te duhovne obnove radi upoznavanja toga života, lika sv. Franje, temelja duhovnoga života, života Crkve te se odgaja za intenzivnije zajedništvo vjernika. Cjelokupna mjesna zajednica OFS-a nastavlja živjeti svoje zajedništvo mjesečnim skupštinama i drugim sastancima koji služe životu braće i sestara i svrsi samoga OFS-a.“

                                                   Članovi reda 1914. godine

                                                           Članovi reda 1960. godine

Treba još reći da je današnji Duhovni vođa mjesnog bratstva, fra Perica Martinović, koji to radi, kao i većinu drugih poslova, s velikim  oduševljenjem.

 


 


Nema komentara:

Objavi komentar

REZULTATI

LJESTVICA

NAJČITANIJE