ponedjeljak, 30. listopada 2023.

Blagdani

Potiho, kako i dolikuje predstojećim blagdanima, vraća se dijaspora svojim korijenima da obiđe svoje pokojne. Većini je to prvotni cilj, ali ima i onih koji su došli, ujedno, i na tradicionalni sajam (vašar) na Šibovačama te nezaobilazne šatore s glazbom. Svima ugodan boravak u našoj (svojoj) sredini.

Lijepo vrijeme je dozvoljavalo obilazak groblja i u dane vikenda pa su mnogi iskoristili priliku da očiste i urede grobna mjesta svojih najmilijih. Tako i treba. Skromno i bez ikakve pompe slavljeničko ozračje najstarije poznate lokacije u selu upriličiti će se na Dušni dan, drugog studenog tekuće godine. U tu svrhu su poduzete određene mjere i radnje na proširenju i uređenju lokacije matićkog groblja „Crnac“. Groblje je prošireno u smjeru zapada, gdje se očekuje nastavak potrebitih radnji kojima bi groblje odgovorilo suvremenim potrebama društvene zajednice i mještana. Kompletno je uređena kapelica iz 1974. godine, koja blista uz raspelo Marka Miškovića Brice kao dominantne točke ovog velikog kompleksa (9000 metara kvadratnih).

Slavlje se odnosi na okruglu obljetnicu, 200 godina od nastanka groblja. Te, 1823. godine, toliški župnik fra Ilija Starčević je ishodio dozvolu za novu lokaciju seoskog groblja. Ishodio ju je od Husein- kapetana Gradaščevića, vlasnika zemljišta na kom se nalazilo selo Matići, i čiji su kmetovi u to vrijeme bili naši stari. Mnoge je dobrih stvari napravio veliki fratar iz Donjeg Rajića (Rahića), a jedna od njih je i osnivanje prve civilne škole u BiH. Narednih dana (15. - 17. studenog) će biti obilježena, također, 200. obljetnica škole u Tolisi. Imajući u vidu značaj iste, može se reći da će biti primjereno obilježeno njeno osnivanje nizom kulturnih manifestacija i već prije održanim znanstvenim skupom o fra Iliji Starčeviću. Matićko groblje je naša lokalna svetinja. Nema svetijeg mjesta od onoga na kom počivaju kosti naših prethodnika. Kod nas neće biti nikakve pompe, ali vjerujem da će propovjednik na misnom slavlju posvetiti nekoliko rečenica i ovom nama značajnom jubileju.

Ne zna se kad je održana prva misa na matićkom novom groblju, ali postoji mogućnost da je u godini osnutka bila misa na Svi svete ili Dušni dan. Razlog za takvu mogućnost leži u činjenici da izuzev župne crkve u Tolisi, nije postojalo trajno mjesto za održavanje obreda svete mise izuzev na seoskim grobljima.

Najstariji očuvani spomenik na matičkom groblju datira se u drugu polovicu 19. stoljeća. Ujedno je to spomen najstarije poznate osobe ukopane na ovom groblju (Ivo Orkić (Davidovići) je rođen 1770., a umro je 1846. godine, iako na spomeniku piše 1851.).

Na oko 7 duluma (dva su kupljena ove godine) matićkog groblja svoj je smiraj pronašlo oko 4500 naših sumještana. Budući da je predstojeći blagdan prisjećanje na naše umrle, onda se svakako u molitvama treba prisjetiti i onih čije kosti nisu ukopane na našoj svetoj zemlji, nego se nalaze razasute po mjestima stradanja tijekom Prvog i Drugog svjetskog rata. U mislima i molitvama trebaju nam biti i naši sumještani koji su dali najviše što su mogli, svoje živote, za obranu naših stoljetnih ognjišta u proteklom obrambenom Domovinskom ratu. Svima njima veliko HVALA i počivali u miru Božjem!









Nema komentara:

Objavi komentar

REZULTATI

LJESTVICA

NAJČITANIJE